«Дружня підтримка»: компанії з Молдови два роки постачали західні деталі для російських літаків в обхід санкцій

Новини Вінниці / «Дружня підтримка»: компанії з Молдови два роки постачали західні деталі для російських літаків в обхід санкцій

Незважаючи на санкції, Росія отримувала запчастини для літаків із західних країн. Постачанням займались молдавські компанії, які за минулі два роки заробили на цьому щонайменше близько 15 млн доларів.

Про це йдеться в розслідуванні журналістів молдавської служби «Радіо Свобода». Так, Молдова фактично проігнорувала санкції ЄС. Російські митники поділились даними статистики із журналістами. Виявилось, що вже через два місяці після початку повномасштабної війни молдавські компанії Airrock Solutions, Maxjet Service і Aerostage Services почали постачати деталі російським авіакомпаніям.

Дві компанії (а саме Airrock та Aerostage) напередодні початку повномасштабної війни створив Іван Мельников, який раніше очолював молдавський національний авіаперевізник. Компанія Maxjet Service працює ще з 2011-го, її заснував Сергій Ранга.

Молдавські компанії фактично виступали посередником. При цьому деталі навіть не потрапляли в Молдову: їх одразу доставляли в РФ. Посередники в деяких випадках організовували доставку прямо до ангарів. "Радіо Свобода" отримала коментарі Мельникова і Ранга. Обидва стверджують, що вони не знали, хто отримає деталі.

Мовляв, їх начебто купували для сусідніх країн. У документах була вказана Молдова. Доходи компаній-посередників злетіли. Наприклад, компанія Ранги до повномасштабної війни мала 5 співробітників і річний дохід у 5 млн леїв (250 тис. доларів). Доходи за час торгівлі з РФ зросли в 37,2 раза. Деталі продавали зокрема і тим компаніям, власники яких також перебувають під санкціями.

Так, завдяки молдавським посередникам західні деталі для літаків отримала «Северсталь» олігарха Олексія Мордашова. Без західних деталей російські компанії не можуть обслуговувати власні літаки.

Зазначимо, молдовські та румунські політики однозначно вказують, що у разі перемоги РФ у війні з Україною, наступною країною для агресії буде Молдова.

Олег Верлан

1 лютого, 2024