«Тарифні» гойдалки, або як уряд вдало переклав питання цін на тепло, а громади вимагають компенсації

Новини Вінниці / «Тарифні» гойдалки, або як уряд вдало переклав питання цін на тепло, а громади вимагають компенсації

Насправді найбільшою інтригою цією осені є не час започаткування чергового карантину, а відсоток здороження тепла для населення. Якщо проаналізувати заяви тепловиків, представників місцевого самоврядування та експертів в галузі, то тарифи у містах України зростуть на 40-70%. Вочевидь, Вінниця не буде виключенням, хоча жодних конкретних заяв досі від влади та теплопостачальних підприємств не лунало.

Так, у КП «Вінницяоблтеплоенерго» пропонували підняти тарифи, але профільна комісія облради не підтримала. Підприємство опалює переважно бюджетний сектор, тому на загальну картину по місту не впливатиме.

Отже повернемося до ситуації з тарифом для населення. В уряді запевняють, що «немає підстав» до підвищення тарифів, адже нібито «все владнали». Не все, і не владнали. Про те, що у Кабміні не бачать факту підвищення ціни на газ, усі вже неодноразово казали. Як і про зростання мінімалки, вартості електроенергії тощо. «Теплові» тарифи переважно не підвищувалися з 2019-го, як у Вінниці. Можна навіть казати, що вони «морально застарілі». Тому на рівні місцевого врядування, а саме Асоціації міст України, кажуть, що уряд фактично самоусунувся від вирішення питання з тарифами, переклавши його на плечі громад.

За прогнозом міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго», зростання лише ціни на газ, який поставляється за угодами між теплокомуненерго (ТКЕ) та компанією «Нафтогаз Трейдинг» спровокує підвищення тарифів на опалення для населення на рівні 15-70% в залежності від регіону, міста, територіальної громади.

Також в асоціації наголошують на існуванні розбіжностей в домовленостях між підприємствами ТКЕ та газопостачальної компанією. Від теплопостачальників вимагають щомісяця вносити авансовий платіж за блакитне паливо, тобто платити наперед, тоді як споживачі розраховуються «по факту». Через це з одного боку відбуватиметься вимивання обігових коштів, а з іншого аванс зазвичай треба позичити, а позичають в Україні переважно під відсотки. Далі, в договорі зазначена вимога, яка дозволяє НАКу в будь-який час списувати гроші з рахунків підприємства. Крім того, в будь-який момент може бути оголошено форс-мажор… 

В деяких містах, не чекаючи початку опалювального сезону, вже представили проєкти рішень місцевої влади щодо підняття тарифів на тепло. Відповідно до них, тепло для жителів Чернівців може подорожчати орієнтовно на 70%, для тернополян і полтавчан – на 35-36%, для киян – на 30%. Як каже Олег Попенко, голова спілки споживачів комунальних послуг, у Одесі тарифи мають зрости на 56%, у Кременчуці – 53%, у Старокостянтинові Хмельницької області – 63%.

«Лімітів газу по 7,42 грн. за кубометр, які є у ТКЕ на забезпечення теплом населення, не вистачить, якщо зима буде холодною. Більшість прогнозів вказують, що взимку буде набагато холодніше, ніж у минулі роки, тому ТКЕ змушені будуть виходити на ринок газу, щоб закупати паливо по 20-23», - запевняє О.Попенко.

Про те, що в договорі між НАК і тепловиками свідомо занижений фіксований обсяг газу, каже і гендиректор «Полтаватеплоенерго» Олександр Олексенко у коментарі ua-energy.org.

Суть угоди у тому, що весь газ, який має споживати ТКЕ, розбито на дві складові: фіксований обсяг (який населення спожило за останні 3 роки, і саме його продаватимуть за « 7,42») та інший обсяг (ціна на який виставляється за принципом імпортного паритету, який називають «Амстердам+»). І якщо підприємство ТКЕ буде виходити за межі фіксованого обсягу, то купуватиме паливо значно дорожче. Тому О.Олексенко називає договір з НАК «проявою махрового монополізму з державними можливостями, бо містить абсолютно дискримінаційні положення».

В Асоціації «Укртеплокомуненерго» переконані, що тепловики не зможуть виконати умови договорів й оплатити газ.

«Враховуючи вартість попередньої оплати за листопад і залишок за жовтень, оплата буде майже 110%. Жодне підприємство теплової галузі в Україні не має такої фінансової спроможності», – підкреслив віце-президент Міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Сергій Дунайло.

На його думку, відтак, вже з листопада ТКЕ змушені будуть зупинити теплопостачання. Звісно, на місцевому рівні у цьому ніхто не зацікавлений. Тому «штовхають» до дій Кабмін. Приміром, як у столиці.

«Відповідно до норм чинного законодавства, за результатами розгляду розрахункових документів «Київтеплоенерго», виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) має підготувати проєкт розпорядження щодо економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію та комунальні послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Однак це неможливо зробити, поки міська влада не має відповідних гарантій від держави про забезпечення дієвого механізму компенсації економічно обґрунтованих тарифів. Аби вартість послуг для киян лишилась на звичному рівні», - зазначається на Офіційному порталі Києва.

У Вінниці наразі утримуються від гучних заяв. Проте ще у травні у КП «Вінницяміськтеплоенерго» нагадали про Постанову НКРЕКП від 09.09.2020 №1671, яка свого часу не вступила у силу через затримку в уряді, але її не відмінено. Зазначимо, нею погоджено підвищення тарифів на теплову енергію орієнтовно на 20%.  

Проте перелічених чинників в уряді не бачать, про гарантії щодо компенсації не згадують. А до початку опалювального сезону залишилося чотири тижні.

Ігор Заіковатий

17 вересня, 2021