Na Парижі

Вінничанин Григорій Степанець, який заповів Залужному мільйон доларів, переслідувався КДБ і емігрував у США під час перебудови

Новини Вінниці / Вінничанин Григорій Степанець, який заповів Залужному мільйон доларів, переслідувався КДБ і емігрував у США під час перебудови
На початку 2023 року Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний отримав у спадок із США 1 мільйон доларів, після чого передав усі ці гроші на потреби української армії. Як з’ясувалось, кошти військовому заповів вінничанин, який понад 35 років працював і мешкав за океаном.

За інформацією The New York Times, Залужний отримав спадок від американця українського походження Григорія Степанця. Про це повідомила родина Степанців. У січні генерал пожертвував всю отриману суму на Збройні сили України. Це підтвердила пресслужба ЗСУ.

«Генерал Залужний спрямував ці гроші у повному обсязі на спецрахунок Національного банку України для збору коштів на потреби армії, що підтверджено SWIFT-повідомленням банку від 5 січня 2023 року», - відповіли УП в управлінні звʼязків з громадськістю ЗСУ.

«Я все своє життя віддав Збройним Силам. І не мав жодного сумніву, що повинен робити зі спадком. Остання воля пана Григорія, очевидно, полягала в тому, щоб підтримати в моїй особі українське військо. Вдячний всім, хто допомагає Збройним Силам України. І вдячний своїй родині за розуміння», - зазначив Залужний.

Що відомо про Григорія Степанця? Він народився 1938 року у Вінниці. Його батько воював у Другій світовій війні і був убитий німцями в жовтні 1941 року. Григорій з матір'ю були евакуйовані на Урал, де вони зазнали голоду та інших випробувань. Після закінчення війни вони повернулися до рідного міста.

У Вінниці тоді так само було дуже мало їжі. Вижили лише завдяки тому, що дядько, який воював (був поранений і втратив ногу), ділився з ними військовим пайком.

Степанець закінчив середню школу і в 1956 році вступив до Московського державного університету імені М.В. Ломоносова, де отримав диплом з математики та хімії, а також захистив кандидатську дисертацію з фізичної хімії. Вінничанин вільно володів українською, російською, німецькою, італійською та англійською мовами.

Працюючи в Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві, він підписав листа на підтримку дисидентів і невдовзі був звільнений радянською владою за сфальсифікованим приводом. Пізніше його переслідувало КДБ, і він не міг працювати. Коли Степанець подав заявку на отримання виїзної візи, йому відмовили.

Ситуація змінилася після приходу Горбачова до влади, і він отримав дозвіл виїхати з Радянського Союзу. У 1989 році вінничанин приїхав до США і почав працювати в Microsoft у Редмонді, штат Вашингтон, розробником програмного забезпечення. Разом з іншим розробником програмного забезпечення вони винайшли патент, переданий Microsoft на декодування кодів даних змінної довжини.

Підписуйтесь NaПарижі в Telegram
Сподобалася стаття? Розкажи про неї