Іван Іщенко: «Злочини на Вінниччині є, але не злочинці керують процесами у регіоні»

Новини Вінниці / Іван Іщенко: «Злочини на Вінниччині є, але не злочинці керують процесами у регіоні»

Злочинний світ немає впливу ні на правоохоронні органи, ні на органи влади. У цьому запевняє начальник Головного управління Нацполіції у Вінницькій області Іван Іщенко. За його словами, навіть групи гастролерів останнім часом стали рідкістю. Проте він переконаний, що в регіоні місцевій владі слід звернути увагу на встановлення камер відеонагляду, адже якщо зараз за їх допомогою розкривається кожний десятий злочин, то має бути половина.

Про це та найбільш резонансні злочини очільник поліцейських регіону розповів в ексклюзивному інтерв’ю NaПарижі.

«В області вже практично повністю відсутнє рейдерство, яке не так давно було надзвичайно поширеним явищем»

- Пане Іване, понад рік Ви очолюєте поліцію Вінниччини. Чи можете визначити певну регіональну специфіку, відмінну від рідної Одещини?

- Країна у нас одна. Можливо, трохи відрізняється ментальність. Вінниччина менша за розмірами, більш спокійна у криміногенному плані, менше скоюється тяжких злочинів, менше «етнічної» злочинності, менше ОЗГ.

Втім, принципи роботи не відрізняються. Завдання поліції у кожному регіоні полягає у тому, щоб життя людей було більш безпечне.

- Невже жодна місцева особливість не вразила?

- На Вінниччині дуже гостинні люди. Навіть, якщо виїжджаєш за межі обласного центру, у селах є життя. Воно бурлить навіть у найменшому населеному пункті. Я можу порівнювати багато регіонів. Десь люди виїхали на заробітки, і села майже пусті…

- Щодо «спокою», то Вінниччина традиційно вважається одним з найбільш некриміногенних регіонів, але, разом з тим, ми бачимо часті затримання злочинців за участю спецпідрозділу КОРД. Як тільки Ви прийшли на посаду, то оголосили про війну з криміналітетом. Розкажіть, на якому вона етапі…

- Ми спостерігаємо зниження злочинності, хоча і постійно затримуємо осіб, які потенційно можуть мати зброю та нести небезпеку для добропорядних громадян і поліцейських. Що стосується війни з криміналітетом, то лише у цьому році затримали 11 організованих злочинних груп, які скоїли 108 тяжких та особливо тяжких злочинів.

Якщо казати про здобутки у боротьбі з криміналом, то в області вже практично повністю відсутнє рейдерство, яке не так давно було надзвичайно поширеним явищем.

Пам’ятаю, що коли тільки мене призначили на посаду, постійно чув, що «заїхали якісь люди та зібрали чужий врожай». Возити «тітушек» раніше було звичайною справою, розповсюдженою. Ці люди «під замовлення» забирали не тільки врожай, а й інше майно.

На теперішній час злочинний світ немає впливу ні на правоохоронні органи, ні на органи влади. У порівнянні з іншими регіонами у Вінницькій області нині править закон. Злочини є, але не злочинці керують процесами у регіоні. У цьому є заслуга поліції та інших силових структур.

        

«Через нейтральну позицію поліція не буде нікого заводити чи виводити з храму»

- У такому випадку хочу нагадати ще про таке явище як «релігійні війни» між УПЦ МП і ПЦУ…

- Дійсно, міжконфесійні конфлікти були розповсюдженими. Я одразу попередив, що поліція не буде підтримувати жодну зі сторін, а забезпечуватиме охорону публічного порядку. Тому якщо і є суперечки, то поодинокі. Якщо і планується серйозне протистояння, то поліція віддає перевагу превентивним заходам, попереджаючи зіткнення.

Через нейтральну позицію поліція не буде нікого заводити чи виводити з храму. Лише місцева громада вирішує питання, хто буде правити у храмі чи кому він належить. Я переконаний, що саме місцеві мають вирішувати спірні теми, а не ті, хто приїжджають у громаду «на підтримку»…  

- На свято Покрови у селі Новоживотов Оратівської громади знову був конфлікт біля храму…

- Але до зіткнення не дійшло. Поліція стала між вірянами різних конфесій і бійки не було, ніхто не постраждав. Ми завчасно володіли інформацією про те, що має бути, тому направили спецпідрозділ. Я вважаю, що там правоохоронці виконали свій обов’язок по охороні порядку.

- Скільки в області ще таких потенційно «гарячих точок»?

- Були у Могилів-Подільському районі. На сьогодні більше немає.

«До кінця 2022 року у кожному селі громадяни будуть бачити свого поліцейського»

- Зазвичай більшість начальників Головних управлінь пишалися новаціями та здобутками. Який позитив з’явився з часу Вашого призначення на сьогоднішню посаду? 

-  За результатами соціологічного дослідження діяльності Національної поліції,  яке проводилося  компанією ТОВ «Форсервис ЮА Сейлз» (на замовлення Національної поліції) вінницька поліція є одним з лідерів серед регіонів за рівнем довіри населення. Ми зайняли третє місце. Більше половини респондентів сказали, що почувають себе у безпеці. Я вважаю довіру і позитивне ставлення одним з головних критеріїв роботи. 

Можемо пишатися інноваційними проєктами. У лютому 2021-го розпочали проєкт «Поліцейський офіцер громади». Швидко впроваджуємо. За допомогою обласної влади ми підписали меморандуми з усіма територіальними громадами щодо впровадження проєкту. Вже працює 51 офіцер громади, сім пройшли навчання, а 36 офіцерів пішло на навчання. Таким чином, до кінця року, сподіваюся, буде працювати 94 поліцейських офіцерів громади.

Голови ОТГ розуміють необхідність, тому відкривають поліцейські станції, закуповують службові автомобілі. Планую, що до кінця 2022 року у кожному селі громадяни будуть бачити поліцейських в очі.

Завдання офіцерів громади - знаходитися у населеному пункті, отримувати заяви, допомагати. Їх не залучатимуть у заходах районного масштабу. Це не дільничний, якого люди бачать раз на пів року, і немає до кого звернутися зі заявою. Це поліцейський, який працює і постійно проживає  в громаді, у будь-який час доступний для людей. Додам, що темпам запровадження проєкту на Вінниччині в інших регіонах можуть позаздрити.

Далі. У райвідділах ми відкриваємо фронт-офіси. Це абсолютно новий підхід до спілкування та організації роботи  з громадянами. Кожен бажаючий може залишити звернення чи швидко отримати консультацію. Його автоматично додають у базу, реєструють. Таким чином, ми хочемо, щоб громадяни були впевнені, що їх звернення не зникне, а їм надійде відповідь.

Також у кожному райвідділі встановлюємо систему відеомоніторингу у приміщеннях. По-перше, це гарантує те, що не порушать права громадян. По-друге, камери захистять поліцейських від наклепу щодо перевищення повноважень. З людьми працівники поліції спілкуватимуться тільки на першому поверсі і тільки у спеціальних кімнатах.  

Активно займаємося напрямком ювенальної превенції. В обласному центрі запровадили проєкт «Офіс поліцейського» для створення безпекового простору для дітей у навчальному закладі. У майбутньому плануємо аналогічні офіси відкрити у всіх навчальних закладах.

- У чому їх суть?

- До поліцейського у школі можуть звернутися учні. Це має допомогти уникнути булінгу та торгівлі наркотиками серед підлітків. На жаль, серед так званих закладників все частіше трапляються неповнолітні, приміром, 14-річні. Можливо, ділки намагаються реалізовувати наркотики поблизу навчальних закладів, тому поліцейський має бути пильним у цьому питанні.

Для формування суспільної відповідальності у молоді на Вінниччині вперше у державі запроваджено проєкт «Кадетський корпус поліції». У цьому році набрали 36 кадетів. На вихідні їх навчали у треніговому центрі викладачі із закладів освіти системи МВС, аби підлітки краще розуміли професію та сформувати щодо неї вірну думку. До речі, 26 наших кадетів стали курсантами профільних вишів, наш досвід переймають в інших регіонах, а ми плануємо його розвивати.

«Люди «попадаються» на купівлі від автомобіля до картоплі. В об’явах шахраїв асортимент товару різний»

- В області багато нерозкритих крадіжок та шахрайств. Які з них є найбільш типовими?

- Крадіжки особистого майна з проникненням – у містах та селах, також крадуть живність. Щодо квартирних крадіжок, я би рекомендував ставити сигналізацію. Коли вінничани від’їжджають на відпочинок, за 200-300 гривень на місяць прилад з виводом сигналу на пульт охорони врятує набагато більше, ніж можуть винести зловмисники. І люди будуть спокійні, адже у разі спроби відімкнути двері протягом 4-5 хвилин правоохоронці прибудуть до помешкання.

Ми працюємо над тим, аби ОСББ та органи місцевого самоврядування встановлювали системи відеонагляду у будинках. Тоді було б легше розкривати злочини…

- По квартирам «ходять» місцеві чи «гастролери»?

- Переважно це «свої» раніше судимі за аналогічні злочини. Деякі з них по 5-6 разів відсиділи за крадіжки, але, звільнившись, повертаються до звичного ремесла. Зустрічаємо і «гастролерів», але ми над цим працюємо, тому групи заїжджають відносно рідко.

Щодо шахрайств, то якщо раніше вимагали гроші від людей похилого віку за «звільнення сина/онука після скоєння ДТП», то нині поширеним стало явище махінацій з інтернет-продажем. Люди вносять передоплату по 2-4 тисячі гривень за товар, ціна на який у мережі нібито трохи менша. А насправді його немає. Отримавши аванс, «покупець» зникає, і телефон вимикає.

Люди «попадаються» на купівлі від автомобіля до картоплі. В об’явах шахраїв асортимент товару різний. Іноді шахраї дзвонять потенційним жертвам з місць позбавлення волі.    

Періодично ми затримуємо інтернет-шахраїв, але менше їх не стає. Оскільки громадяни погоджуються платити, не перевіривши порядність покупця, такі афери вважаються «прибутковими» серед зловмисників.

- Останнім часом правоохоронці затримали кілька організованих груп, які спеціалізувались на торгівлі наркотиками, виявляли поодиноких розповсюджувачів. Чи є підстави вважати, що інколи саме правоохоронці є «дахом» цього бізнесу?

- Дійсно, у цьому році ми затримали три потужні ОЗГ, які або виробляли наркотики, або завозили їх. За 9 місяців задокументували близько 300 випадків збуту, виявляємо наркопритони.

Є непоодинокі випадки того, що поліція затримала членів злочинних угрупувань, дилерів, а потім суд визначає їм запобіжний захід, який не передбачає утримання під вартою, тому підозрювані опиняються на волі.

Люди знають, що особа збувала наркотики, бачать, що після затримання через два дні повернулася, і тоді можуть казати, що «поліція кришує»… Запобіжний захід не поліція обирає, а суд.

-  Інша справа, коли люди знають про торговців у багатоповерхівках чи у приватному секторі, до яких тривалий час приходять за наркотиками, і цих торговців ніхто не затримує…

- Я не стикався з тим, щоб саме правоохоронці забезпечували захист наркоторговцям. У нас є багато органів – ДБР, СБУ, прокуратура. Вони слідкують за тим, аби поліцейські не порушували закон. Жодного випадку затримання поліцейського за «кришування» ділків не фіксувалося.

Більш того, я не пам’ятаю випадків, щоб наркоділки довго займалися збутом. У цьому році в рази більше задокументовано фактів збуту, багато напрацювань. Тому я вважаю, що вінницька поліція немає стосунку до наркоділків.

«Вінниці необхідно п’ятдесят чутливих камер, аби 25 з них встановити на в’їздах у місто та 25 – на виїздах»

- Чи завершено розслідування справи по «реабілітаційному центру» на Пирогова, де силою утримували людей?

- Зараз триває досудове розслідування. Проводяться необхідні слідчі дії. До фінішу ще далеко…

- У ЗМІ публікувалося припущення, що відома у Вінниці людина, яка опинилася у списку «крадіїв в законі» РНБО і була депортована за межі України, повернулася з Молдови, а зі списку викреслена. Самвелу Манукяну дозволено перебувати у Вінниці?

- По-перше, поліція Вінниччини не формувала ці списки. По-друге, я думаю, у Вінниці Ви його не зустрічали. Наскільки я чув, то вносились правки через помилки у формулюваннях. Що стосується конкретної людини, то вона є у списках, і ніхто до Вінниці не повертався.

- Як часто камери відеонагляду допомагають при розкритті злочинів? Про який відсоток можна казати? Скільки у Вінниці камер, і скільки ще потрібно? 

- Камер ніколи не буває забагато. У цьому році понад 400 кримінальних правопорушень розкрили за допомогою камер відеонагляду, тобто більше 10%. На теперішній час ми звернулися до влади Вінниці та інших територіальних громад, аби встановлювати їх чи оновити, як у випадку з обласним центром. Нам йдуть назустріч.

Якщо у селі чи місті стоять нормальні камери, так звані, гастролери ще подумають перш ніж скоювати злочин. На 90% відмовляться. А навіть якщо скоєно правопорушення, то при нинішніх технологіях – швидко розкриємо.

Вінницька поліція закупила серверне обладнання зі штучним інтелектом. За допомогою цього штучного інтелекту ми зможемо розкривати більше половини злочинів, навіть якщо зловмисник залишить регіон.

На наш ситуаційний центр виведено більше 700 камер. Понад 60 камер мають аналітичний потенціал, що дозволяє розпізнавати людей за ходою, кольором одягу…

На зустрічах з органами місцевого самоврядування я завжди наголошую, що місцева влада повинна думати за безпеку громадян, як і про тепло та чистоту. Скільки ще потрібно? Я вважаю, що Вінниці необхідно п’ятдесят чутливих камер, аби 25 з них встановити на в’їздах у місто та 25 – на виїздах. Це дорого, але поступово треба робити. Лише у цьому році на встановлення на оновлення відеокамер міськрада виділила близько 2 млн грн.

Чому необхідно мати камери у парках? Патруль пройшов стежкою і пішов далі, а камери споглядають постійно, і патрулі не потрібні.

- Де у Вінниці найбільш криміногенні ділянки?

- Не можу сказати, що десь більше скоюється злочинів. Немає саме криміногенних районів. На мою думку, Вінниця є одним з найбезпечніших міст у державі.

- У соцмережі нещодавно місцеві активісти відверто критикували Вас? Як вважаєте, чому не вдалося порозумітися з представниками громадського сектору, і чи шукали діалогу?

- З першого дня роботи я показав, що є прихильником конструктивного діалогу. Його налагоджено з журналістами, представниками громадськості, реагуємо на усі критичні публікації. Якщо негативна інформація стосовно наших працівників підтверджується, вживаємо заходи дисциплінарного впливу.

Як до публічної особи до мене повинна бути прискіплива увага. Це нормально. Я відкритий до спілкування. Можливо, комусь не подобаються мої методи боротьби з криміналом. Але вони показали свою ефективність. Навіть за суто статистичними показниками вінницька поліція серед лідерів в Україні.

Більш того, на сьогодні у нас вже налагоджено діалог з практично усіма представниками громадськості та ЗМІ. І критики стало менше… Я багато ходжу пішки, спілкуюсь з людьми, приймаю у себе людей.  Ніхто не може сказати, що до мене неможливо потрапити на прийом.

«Мені дуже подобається Могилів-Подільський, набережна, Дністер»

- До речі, якою автівкою користуєтесь? 

- Я не їжджу сам. По роботі – з водієм на службовій автівці, у вихідні дні - з дружиною на її Audi Q3.

- Влітку виявилося, що десь на півдні області нелегально утримували розшукувану особу. Чи відомо, де на Вінниччині переховувався колишній суддя Микола Чаус, який «прийшов» до Чернівців «здаватися»?

- Тоді, коли до Чауса приїхала поліція, з ним почали працювати співробітники СБУ. Офіційно вони його забрали. Поліція з ним не спілкувалася, тому ми не знаємо, де він переховувався. Оскільки особа була у розшуку, то мали лише затримати і передати її. Не цікавились, де переховували. Проваджень відносно даної особи не було.

- У Вінниці 22 квітня на водоймі поблизу Тяжилова знайшли мертвим 24-річного Михайла Зубчука, який зник ще в ніч на 11 квітня. Як просувається розслідування причин його загибелі?

- Поліція провела дуже великий обсяг роботи. Опитували багатьох знайомих, провели усі потрібні експертизи. Проаналізовано відеопоток з камер. Слідство схиляється до версії, що мав місце нещасний випадок, а причиною смерті, за висновками судмедексперта, є утоплення.

Ще триває слідство, проводяться декілька судово-медичних експертиз, але немає підстав вважати, що був кримінал.  

- Неподалік селища Кирнасівка Тульчинського району у ставку знайшли зниклого 14 жовтня 17-річного Олександра Горбатюка. Смерть хлопця не була насильницькою?

- Я виїжджав на місце події. Чудова сім'я, студент приїхав додому… Ми відпрацювали відео перед зникненням хлопця. Камери зафіксували, що Олександр йшов у напрямку водойми без сторонніх осіб. Судмедексперт оглядав тіло, виявив порізи на передпліччі та шиї загиблого. Однак, вони не є причиною смерті. Згідно висновків СМЕ, загинув хлопець у результаті утоплення.

Відпрацьовуємо усі версії, зокрема нещасний випадок, самогубство, вбивство, вивчаємо коло спілкування, чи були у хлопця проблеми, поведінку. Далеко не все можу зараз казати, але наразі триває досудове розслідування за статтею 115 КК України.

- 16-річну Олександру Майсурадзе (Ющенко) з Глухівців підозрюють у жорстокому вбивстві матері, нанесенні близько 30 ножових поранень та приховуванні тіла у колодязі. У словах дівчини журналісти виявили певну кількість нестиковок з офіційною версією. А інші версії у слідства існують? 

- Ваші колеги з нею ж не спілкувались. Всі зібрані докази підтверджують її зізнавальні покази. Їй оголошено про підозру. Дівчина взята судом під варту. В кримінальному провадженні проводяться певні біологічні та криміналістичні експертизи.

Повірте, жодних «нестиковок» немає… 

- Про особисте. Де проживаєте у Вінниці, чи маєте власність, не перевезли родину?

- Я орендую двокімнатну квартиру на «Поділлі». Родина поки що проживає в Одесі, а на вихідні вони приїжджають до Вінниці. Поки одеські школи переведено на дистанційне навчання, діти будуть тут, адже немає різниці, де перебувати. Власності у місті не маю.

У планах є повністю перевезти родину до Вінниці після Нового року, оскільки дуже важко жити на два міста. І треба бути присутнім у вихованні дітей.

- Як відпочиваєте? Можливо є улюблені місця. Часто буваєте на риболовлі та полюванні?

- Взагалі я полюбляю активний відпочинок, спорт. Так, риболовля влітку та полювання узимку мені подобаються. Але часто на вихідних весь свій час приділяю близьким.

По роботі я побував практично у кожному районі області. Мені дуже подобається Могилів-Подільський, набережна, Дністер. У Вінниці приваблюють парки, фонтан біля Південного Бугу.   

Ігор Заіковатий

22 жовтня, 2021