Na Парижі

Юрій Власов: «Через пару років будемо прогнозувати опади з точністю до 100 метрів. Скажемо, що у Вінниці на Соборній падатиме дощ, а на П'ятничанах – ні»

Новини Вінниці / Юрій Власов: «Через пару років будемо прогнозувати опади з точністю до 100 метрів. Скажемо, що у Вінниці на Соборній падатиме дощ, а на П'ятничанах – ні»
До кінця вересня на Вінниччині передбачається метеорологічне літо зі спекотною погодою, а от опадів буде менше, ніж в інші роки. Це узагальнений прогноз. Проте, за словами керівника Вінницького обласного центру з метеорології Юрія Власова, за кілька років наші синоптики зможуть прогнозувати дощ з похибкою у 100 метрів, тобто не загалом по місту, а в конкретному мікрорайоні чи вулиці. Під встановлення відповідної техніки вже підібрали приміщення.

Шановні громадяни!

просимо бути солідарними

та виконувати прості правила.

Все буде Україна!

До кінця вересня на Вінниччині передбачається метеорологічне літо зі спекотною погодою, а от опадів буде менше, ніж в інші роки. Це узагальнений прогноз. Проте, за словами керівника Вінницького обласного центру з метеорології Юрія Власова, за кілька років наші синоптики зможуть прогнозувати дощ з похибкою у 100 метрів, тобто не загалом по місту, а в конкретному мікрорайоні чи вулиці. Під встановлення відповідної техніки вже підібрали приміщення.

«Незабаром і в нас торнадо фіксуватимуть. Колись шуткували, що лимони будемо вирощувати. Все до того йде»

- Юрію Миколайовичу, погода на початку 2021 року «вразила» вінничан. Чи фіксували метеорологи кліматичні аномалії?

- З 1970-их років на земній кулі почалося потепління. Якщо до того розраховували 80-річний кліматичній період, то у зв’язку з прискоренням змін клімату, Всесвітня метеорологічна організація обмежила період 30 роками.

Таким чином, кліматологи визначили умовно перший такий період з 1961-го по 1990 рік, з а з 1991-го по 2020-ий – другий. Сьогодні ми можемо аналізувати, як змінювалась середньомісячна температура та сума опадів у Вінниці.

Схеми чітко демонструють, що температура збільшилася на 1,2 градуси, що дуже багато, а кількість опадів зменшилася, особливо влітку.

Спочатку кліматологи усього світу наголошували, що до 2050 року ні в якому разі не можна допустити підвищення температури у планетарному масштабі на 2 градуси, а на прикладі Вінниці ми бачимо перевищення темпів потепління.

Нещодавно у Чехії був торнадо. Це звичайне явище для тропіків та субтропіків. А Чехія поруч… Там такий же клімат як в Україні. Не виключаю, що через зміни клімату незабаром і в нас торнадо фіксуватимуть. Колись шуткували, що лимони будемо вирощувати. Все до того йде…

Зазвичай, коли передбачається швидкість вітру 15-20 км/год., ми об’являємо штормове попередження, а під час торнадо у субтропіках швидкість перевищує 100 км/год.

В нас падав град розмірами з яйце. Це теж передвісник зміни клімату. Тому слід починати готуватися до того, що такі явища будуть звичайними.

Що робити? Переймати досвід в американців, вони звикли до торнадо, вміють їх прогнозувати, рятувати людей.

- Припустимо «чеський» торнадо пронісся над опосередкованим сільським населеним пунктом Вінницької області. Якими б були наслідки?

- Судячи по тому, які будиночки у наших селах, то відсотків 80 були б зруйновані. І не тільки дахи, а й стіни. Щодо решти споруд та насаджень, навіть не казатиму.   

- Потужні зливи травня-червня не вважаються рекордними?

- У травні випало дві місячні норми. А в червні випало лише 95% від норми. Жодних рекордів не було побито. Хоча норми опадів слід знижувати, адже я казав, що їх меншає через зміни клімату.

 - Вже можна оцінювати температурні показники цього року. Вони відповідають середньорічним?

 - У січні 2021-го температура була вища за норму, у лютому – травні – нижче норми. У червні – вже вище норми. Липень теж ми прогнозуємо більш спекотним…

Добовий максимум 25 червня досягнув позначки 31,9 градусів, а абсолютний червневий максимум – 35 градусів, який зареєстровано у 1963 році. У середньому за декаду (10 днів) найспекотнішою була погода у 2016-му (23,7 °C), а у третій декаді червня 2021-го фіксували лише 23 градуси.

«Листопад і грудень будуть тепліші за норму, а метеорологічна зима буде пізніше»

- Фахівці запевняють, що через кілька десятиріч південь Вінниччини стане субтропіками. Судячи з аналізу змін у кліматі останніх років, можна з упевненістю казати, що у середньому наш регіон наближається до зміни кліматичного поясу?

- Кліматологи ООН стверджують, що один з найближчих чотирьох років буде найтеплішим за весь період спостережень (300 років). В Укргідрометцентрі зазначають, що південь країни перетвориться на полупустелю чи пустелю. Якщо казати про Вінниччину, то в нас буде степ. А до 2050-го можуть бути і субтропіки.

Для області нічого поганого від потеплення найближчі 80 років не буде. При субтропіках менше газу спалюватимуть взимку. Аграрний сектор теж не постраждає, скоріше навпаки. 

- Чи фіксувалися в області певні аномальні зони, де, приміром, випадало найбільше опадів чи навпаки жодної краплини не спостерігали? З чим це пов’язано?

- Влітку це звичайне явище. Щодекади ми фіксуємо «строкатість» щодо опадів – десь до 60 мм випадає, а в іншому «куточку» – 4 мм. Пов’язано це з рухом вітряних мас та їх інтенсивністю.

- Літо в самому розпалі. Яку погоду передбачають на другу половину?

- Вінницький обласний центр з метеорології передбачає спеку. У липні і серпні температура буде вищою за норму на 1-1,5 градуси. Опадів у липні ми прогнозуємо половину від норми. В серпні теж дощів буде мало.

У вересні на Вінниччині буде метеорологічне літо. Тобто середньодобова температура вище 15 градусів. Втім ми обіцяємо опадів вище норми.

- Можна казати, що літо завершиться у жовтні?

- Скоріше наприкінці вересня.  

- Вінничани слідкують за прогнозами, користуючись кількома спеціалізованими веб-ресурсами. Зокрема, Укргідрометцентр, Gimeteo, Sinoptik, Meteo, Meteorolog. Яким особисто Ви надаєте перевагу?

- Вінницькому сайту. Наші синоптики знаходяться тут і дають прогноз по цій області. Схема прогнозування єдина. Усі подають результати вимірів у Київ, звідти інформація потрапляє до світових центрів, де її кожен може взяти, а далі застосовувати модель прогнозування.

- Гаразд. Чому відрізняються прогнози різних ресурсів?

- Через людський фактор. Це як два юристи – три думки…

- Вірите у народні «погодні» прикмети?

- Ні. Колись люди вели спостереження, записували їх, і на підставі цих записів казали, що якщо на таке-то свято – дощ, то літо буде посушливим. Ми починали з вами розмову зі зміни клімату. Тому спостереження наших пращурів втрачають актуальність.

- Прогноз від бабака – це що?

- Шоу.

- Якою очікувати осінь, яка почнеться з жовтня?

- От у жовтні очікується середня температура нижче норми на 1,5 градуси. Опади – як зазвичай. Листопад очікується трохи тепліший – на 2 градуси, грудень – навіть на 3 градуси вище норми. Тобто метеорологічна зима буде пізніше. Коли? Приходьте у вересні, буду готувати прогноз, тоді й скажу…

«Локатори, які встановлять, зокрема у Тульчині, дозволять забути про вислів «місцями дощ»

- Нібито найближчим часом регіональні гідрометслужби планують оснастити надсучасним обладнанням. Чим передбачається «нашпигувати» Вінниччину?

- Ідея у встановленні автоматичних метеорологічних станцій виробництва США. Окрім сімох нині існуючих метеостанцій, де працюють співробітники, мають встановити три додаткових автоматичних метеостанцій – у Крижополі, Чечельнику та Тульчині. Таким чином, область залишиться без «білих плям».

Підписано відповідний протокол про наміри. Але головне у ньому, як на мене, це встановлення загалом в Україні також 13 погодних локаторів. Зараз подібна техніка  розташована в аеропорту «Бориспіль». Вона детально показує ситуацію у радіусі 200 км, а з незначною похибкою – на 500 км.     

Ви ж неодноразово чути прогноз погоди та слова «місцями опади». Так от, локатори, які встановлять, дозволять забути про слово «місцями». Вони даватимуть прогноз щодо інтенсивності опадів з точністю до 100 метрів. Приміром, тоді ми скажемо, що у Вінниці на Соборній падатиме дощ, а на П'ятничанах – ні.

Більш того, з такою технікою синоптики чітко знатимуть, коли буде заметіль взимку та який саме куточок населеного пункту постраждає. 

- Хоча один такий локатор розташують у Вінницькій області?

- Звісно. Плануємо встановити у Тульчині. Нещодавно я був там, розмовляв з представниками місцевої влади щодо приміщення та ділянки.

- Коли його можна очікувати?

- Перше за все поясню, чому обрано Тульчин. В Укргідрометцентрі «поділили» територію країни так, аби локатори повністю її «накривали». По частині Вінниччини будемо отримувати інформацію з локатора у Чернівцях, а тульчинський слідкуватиме за більшою частиною області та «куточком» сусідньою Одещини.

Щодо термінів, то це програма на 2022-24 роки. До цього часу для кожного локатору треба збудувати двоповерхову будівлю з вишкою. Фінансування на себе беруть американці, тамтешні банки дають кредитні кошти, а наш уряд виступає гарантом, що колись Україна поверне витрати.

Поки що українська та американська сторони постійно консультуються, тому немає сумнівів, що цей проєкт планується реалізувати.

І це ще не все. Програма передбачає модернізацію пунктів спостереження за забрудненням навколишнього середовища та повітря. Плануємо, що буде чотири поста у самій Вінниці та один у Хмільнику. Можливо, з’явиться і у Ладижині.

Сподобалася стаття? Розкажи про неї