Понад 3 тисячі знахідок вивезли до Росії з Немирівського скіфського городища

Новини Вінниці / Понад 3 тисячі знахідок вивезли до Росії з Немирівського скіфського городища

В онлайн-колекціях Ермітажу та Державного історичного музею РФ виявили 110 тис. археологічних знахідок, які в різні історичні періоди було вивезено з території сучасної України до Росії. Здебільшого їх вивозили до Росії до проголошення Незалежності, хоча є й винятки.

У матеріалі Texty.org.ua зазначають, що також не досліджували пограбування під час нинішньої війни та мистецькі твори, ікони та зброю, чиє походження вкрай важко ідентифікувати. Аналізувались лише артефакти з чітко визначеним місцем знахідки.

Масштаби вивезеного до Росії впродовж століть неможливо осягнути. Це й унікальні археологічні знахідки, й рукописи, і стародруки, й мистецькі твори, і старожитності, й церковні та козацькі реліквії, і зброя. Імовірно, ідеться про сотні й сотні тисяч експонатів.

Єдиного реєстру музейних цінностей, викрадених Росією з України від 2014 року й досі, немає. Судячи з публічних заяв, Мінкульт якусь роботу здійснює, але її результати поки що невідомі.

«За 1918–1923 більшовиками з контрольованих територій було вилучено не менш ніж 10 млн памʼяток історії та культури, предметів побуту на суму в 10 млрд руб. за курсом 1913 року, — пише Сергій Кот у монографії про культурні цінності, вивезені з України. — Лише в Києві в 1922 році було «поставлено на облік та вилучено» 150 приватних зібрань — понад 200 тис. предметів старовини та мистецтва на суму близько 1 млрд карбованців у цінах 1915 року (приблизна вартість усього золотого запасу царської Росії)”.

У кінці 1920-х — на початку 1930-х років продаж культурних цінностей за кордон перетворився на одну з головних статей державного експорту.

Але пограбування України за часів навал Московського князівства і окупації Російською імперії було ще масштабніше за більшовицьке.

Наразі відомо, що з Немирівського скіфського городища VIII ст. до н.е., що на Вінниччині, до Москви загалом було вивезено 3204 знахідки. За кількістю подільські скарби у ТОП-10 пограбованих росіянами пам’яток.

Олег Верлан

22 вересня, 2023